Baronia (2015)
Kontroluj księstwo i powiększaj swoje włości!
Na najdalszych rubieżach Imperium ambitni baronowie walczą o władzę. Stojąc na czele potężnych armii, zdobywają nowe terytoria, budują wioski, miasta i twierdze. Na końcu tego wyścigu o supremację tylko jeden z nich zostanie królem!
Podczas gry w Baronię przyjdzie Ci objąć w posiadanie okoliczne włości wraz z ich przyległościami, a Twoim celem będzie poszerzenie kontrolowanego przez Ciebie terytorium.
W każdej turze dysponujesz jedynie sześcioma akcjami (Werbunek, Ruch, Budowa, Nowe Miasto, Ekspedycja, Przyznanie Tytułu), z których wykonasz tylko jedną, wybieraj więc ostrożnie! Każda z nich w znaczący sposób zmienia równowagę na planszy. Ta zaś podczas każdej rozgrywki tworzona jest losowo, dzięki czemu gra zapewnia dużą regrywalność i niepowtarzalność taktyk wymaganych do zwycięstwa.
Musisz szybko poszerzać swoje wpływy i możliwości, pamiętając jednocześnie o obronie swych poddanych. Masz możliwość werbowania nowych rycerzy w swoich miastach, którzy mogą ruszać się i podbijać nowe ziemie lub ekspediować ich do odległych ziem w celu pozyskania sojuszników.
Heksy planszy reprezentują różne typy terenu, które, zajęte, pozwalają budować nowe osiedla, które z czasem mogą stać się nowymi miastami. W zależności od typu terenu, na którym zbudujesz nowe osiedle, uzyskasz różne surowce, które mogą być sprzedane w celu pozyskania bardziej prestiżowego tytułu.
W chwili, gdy któryś z graczy uzyska tytuł Księcia, gra się kończy. Gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa zostaje Królem!
Nie pozwól prześcignąć się innym Baronom w walce o królewską koronę!
Ważne informacje
- autor:
- Marc André
- ilustrator:
- Ismaël Pommaz
- wydawca:
- Rebel
zawartość pudełka:
- Instrukcja
- 36 płytek krain (gór, lasów, równin, pól i jezior)
- 1 plansza punktacji
- 80 żetonów zasobów
- 1 znacznik pierwszego gracza
- 28 rycerzy
- 20 miast
- 8 twierdz
- 56 wiosek
- 4 znaczniki punktacji
- 4 arkusze pomocy
Mechanika i tematyka
logiczne myślenie | kontrola obszarów | ruch po obszarach | średniowiecze | modularna plansza | budowanie obszarów |