Charterstone (edycja polska) (2018)
Innowacyjna gra z systemem legacy
Aktualności
12.12.2018 | Rebelowy Poradnik Prezentowy19.10.2018 | Rozrywka jedyna w swoim rodzaju
Witajcie w Zielonym Jarze, królestwie rządzonym przez wspaniałomyślnego Wiekuistego Króla. W swojej niezmiernej dobroci Król wydał dekret, którego efektem będzie zakładanie nowych osad poza granicami Królestwa. Do każdego z tych miejsc wybranych zostało sześcioro wyjątkowych mieszczan, którzy dzięki swoim bardzo przydatnym umiejętnościom staną się pionierami w tych jakże odległych regionach. Król obiecał nagrodę dla tego, który przyczyni się do rozwoju regionu w największym stopniu, nagradzając go Wieczną Chwałą!
Charterstone to rywalizacyjna gra ekonomiczna z systemem legacy dla 1 do 6 graczy. Naszym zadaniem będzie rozwijanie nowo założonej osady na obrzeżach królestwa Zielonego Jaru. Z każdą partią odkryjemy nowe pola i możliwości, otwierając tajemnicze skrzynki z komponentami wewnątrz pudełka.
Podczas pierwszej rozgrywki do dyspozycji graczy pozostaje ograniczona liczba pól. W trakcie kolejnych partii gracze będą zmieniać tę sytuację przyklejając nowe budynki na planszę i odkrywając zawartość pozamykanych pudełek z komponentami. Z początku bardzo prosta gra przeistoczy się w grę o niespotykanej głębi i mnogości decyzji do podjęcia, a niewielka osada rozrośnie się w tętniące życiem miasteczko!
Przygoda z grą Charterstone trwać będzie dwanaście partii, ale w przeciwieństwie do większości gier z systemem legacy, ten tytuł nie jest jednorazowy! Gra oferuje równie ciekawe doznania po zakończeniu kampanii, jak i w trakcie jej trwania. Tuż po ostatniej partii można zanurzyć się w świat jedynej w swoim rodzaju gry ekonomicznej, która rozgrywać się będzie w stworzonej przez nas, wyjątkowej wiosce.
Czym jest system legacy?
Jeden z najbardziej innowacyjnych systemów spotykanych w grach planszowych ostatnich lat. Gry legacy zdominowały najważniejszy ranking gier planszowych, BoardGameGeek, i stały się głównym elementem składowym sukcesu gry Pandemic Legacy, która przez wiele miesięcy zajmowała pierwsze miejsce w tym zestawieniu.
System legacy wprowadza do gry element trwałej zmiany dokonywanej przez samych graczy bądź instrukcję. Ich wspólną cechą jest zapisywanie postępu graczy z rozgrywki na rozgrywkę oraz wpływ tego zapisu na kolejne partie. W Charterstone w każdej kolejnej grze pojawiać się będą nowe budynki w postaci naklejek na planszę, lub naklejki zasad dodatkowych lub zastępujących wcześniejsze zasady wklejanych do instrukcji, a wraz z nimi nowe karty, pionki oraz inne elementy.
Ze względu na to, że gracze sami decydują o postępie gry, każda partia dostarcza nowych wrażeń. Zmiany zauważymy pomiędzy jedną a drugą rozgrywką, ale także w rozmowach z innymi graczami posiadającymi swój egzemplarz gry Charterstone. Wyjątkowy tryb legacy w połączeniu z rywalizacyjną grą ekonomiczną to gwarancja niepowtarzalności i wyjątkowo ciekawych wyborów do podjęcia.
Dlaczego musisz ją mieć?
- Początkowo krótka i prosta instrukcja, dzięki której szybko wdrożysz się w tajniki gry.
- Nowe zasady i reguły dodawane są stopniowo w miarę kolejnych partii; płynnie i nieinwazyjnie.
- Prosta gra, która z biegiem czasu ewoluuje w dużo bardziej zaawansowaną strategię z coraz większą liczbą akcji do wyboru.
- Ciekawa fabuła, na którą wpływ mają sami gracze, a wybory zmieniają planszę i zasady gry w często zaskakujący sposób.
- W grze początkowo występuje mała liczba komponentów, która z czasem powiększa się poprzez otwieranie zapieczętowanych skrytek z nowymi elementami, co dodaje elementu niepewności i zabawy.
- Przepiękne wykonanie komponentów, rozpoczynając od ilustracji, a kończąc na metalowych monetach.
- Możliwość zagrania dodatkowej, drugiej kampanii, za pomocą Charterstone: Recharge Pack (edycja polska)!
Ważne informacje
- autor:
- Jamey Stegmaier
- ilustrator:
- Lina Cossette, David Forest, Gong Studios
- wydawca:
- Rebel
zawartość pudełka:
- instrukcja
- tajne składniki, które odkryjesz w trakcie gry!
Mechanika i tematyka
wybór karty | karty | budowa miast | ekonomiczna | zarządzanie ręką | średniowiecze | przydzielanie robotników |