Kutná Hora: Miasto srebra (2024)
Historyczna gra ekonomiczna
Kup teraz w sklepie
Odkrycie złóż srebra w pobliżu dzisiejszej Kutnej Hory w 1260 roku przyciągnęło ludzi z całej Europy. Górnicy tłumnie przybywali do sennej doliny, przy nowych kopalniach powstawały osady i prowizoryczne kaplice, a na wzgórzu nad rzeką narodziło się miasto. W kolejnym stuleciu stało się ono znaczącym źródłem bogactwa i siły królestwa – konkurowało nawet z Pragą.
Kutná Hora: Miasto srebra to ekonomiczna gra planszowa, w której kierujemy zamożnymi rodzinami posiadającymi wpływy w różnych gildiach. Podczas rozgrywki będziemy wykorzystywać swój majątek, aby rozwijać kopalnie i budować Kutną Horę. W wyniku naszych decyzji miasto będzie się rozrastało, co będzie miało znaczący wpływ na gospodarkę. Aby wygrać, będziemy musieli dostosowywać się do zmian cen i korzystać z nadarzających się okazji.
Na czym to polega?
- Rozgrywka jest podzielona na rundy, w ramach których gracze rozgrywają po 3 tury.
- W swojej turze wybieramy, które karty akcji z ręki chcemy zagrać. Na każdej z nich znajdują się 2 akcje – musimy wybrać 1 z nich.
- Zagranej karty nie można ponownie użyć do końca rundy. Oznacza to, że wybierając daną akcję, tracimy możliwość użycia drugiej połowy karty. Akcje trzeba zatem dobrze planować.
- Do wyboru mamy różne rodzaje działań: pracę w kopalni, która zwiększa naszą produkcję rudy, nabywanie praw budowy, rezerwowanie działek i wreszcie wznoszenie rozmaitych rodzajów budynków, z których każdy zapewnia pewne bonusy w grze.
- Decyzje podejmowane przez graczy mają bezpośredni wpływ na rozkład cen dóbr, odzwierciedlając dynamikę rynku. Musimy zatem na bieżąco dostosowywać naszą strategię do sytuacji.
- W zależności od liczby uczestników gra kończy się po 5 lub 6 rundach. Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów. Można zdobyć je na bieżąco, pod koniec rund, ale znaczna część jest przydzielana na koniec gry.
Dlaczego pokochasz tę grę?
- Ta angażująca, ekonomiczna planszówka eksploruje ciekawy okres w historii Czech. Intensywny rozwój Kutnej Hory stanowi świetne tło dla walki o wpływy w gildiach i maksymalizowanie zysków z wydobycia.
- Dynamiczny mechanizm popytu i podaży, odzwierciedlający zmiany cen na rynku surowców, zmusza graczy do ciągłej czujności i jeszcze uważniejszego planowania poszczególnych ruchów.
- To pierwsza nowoczesna planszówka, w której użyto materiałów RE-Wood. Ta nowa technologia wykorzystuje odpady drewniane i materiał wiążący z recyklingu do produkcji szczegółowych elementów gier.
- Do gry dostępna jest dedykowana aplikacja przeglądarkowa, usprawniająca obliczanie dochodu i śledzenie zmian cen zasobów! Znajdziesz ją tutaj.
Ważne informacje
- autor:
- Ondřej Bystroň, Petr Čáslava, Pavel Jarosch
- ilustrator:
- Štěpán Drašťák, Dávid Jablonovský, Jakub Politzer, Milan Vavroň
- wydawca:
- Rebel
- podmiot gospodarczy:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- informacje dot. bezpieczeństwa:
- Posiada logo CE. Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Zawiera małe elementy - ryzyko zadławienia.
zawartość pudełka:
- dwustronna plansza Kutnej Hory
- plansza ratusza
- tor rund
- 4 dwuwarstwowe planszetki graczy
- 2 stojaki na karty
- 11 kafelków św. Barbary
- 18 żetonów pelikanów
- 12 żetonów arystokratów
- 36 kafelków budynków
- 27 kafelków kopalni
- 4 kafelki technologii górniczej
- 53 kartonowe monety
- 95 kart
- znacznik rundy
- znacznik podatków
- 48 figurek domów
- 36 figurek górników
- 12 znaczników działek
- 24 znaczniki produkcji
- 4 znaczniki reputacji
- 4 znaczniki punktacji
- instrukcja
- 4 arkusze pomocy
Mechanika i tematyka
wybór karty | karty | budowa miast | ekonomiczna | środowisko | zarządzanie ręką | przemysł i wytwarzanie | średniowiecze | kafelki | zróżnicowane moce graczy |