Śladami Darwina (2023)
Wyrusz w podróż i zbieraj informacje o zwierzętach!
Aktualności
13.05.2024 | Na Dzień Dziecka podaruj bliskim wspólnie spędzony czas01.12.2023 | Rebelowy kalendarz adwentowy
Kup teraz w sklepie
Od wyprawy Charlesa Darwina dookoła świata minęło 20 lat. Przyrodnik pisze teraz książkę „O powstawaniu gatunków” i chce zebrać nowe dane dotyczące życia zwierząt, zwłaszcza tych występujących na obszarach, na których nie prowadził badań, czyli w Ameryce Północnej, Azji i części Afryki. Sam nie jest już młody, a poza tym poświęca wiele czasu na pisanie i opiekę nad rodziną. Dlatego powierza tę misję badaczom poleconym przez Towarzystwo Królewskie w Londynie.
Śladami Darwina to prosta i przyjemna gra rodzinna oparta o zbieranie zestawów kafelków. Podczas zabawy wcielacie się w młodych przyrodników, którzy właśnie weszli na pokład okrętu Beagle. Wyruszacie na wyprawę, w trakcie której będziecie badać różne gatunki zwierząt, eksplorować teren i sporządzać mapy, publikować swoje odkrycia i formułować teorie. Każdy dąży do tego, aby zdobyć więcej punktów zwycięstwa niż rywale, czyli mieć największy wkład w powstanie dzieła Darwina!
Na czym to polega?
Podczas rozgrywki uczestnicy wykonują kolejno swoje tury, a każda z nich składa się z 2 kroków:
- Badanie zwierzęcia lub inspirowanie się pracą postaci, podczas którego przyrodnik wybiera 1 z 3 kafelków z kolumny albo rzędu, przy którym znajduje się figurka okrętu Beagle, i umieszcza go w swoim brulionie.
- Podróż na okręcie Beagle, czyli przesunięcie figurki o odpowiednią liczbę pól w zależności od tego, który kafelek wybrał w poprzednim ruchu.
Każdy z kafelków dostępnych na planszy zapewnia jakiś bonus: czasem jest to stała liczba punktów, innym razem przedmioty, które będą punktowały w zależności od tego, ile ich mamy. Wpływające na siebie elementy są sercem całej gry, a ich umiejętne wykorzystanie przybliży nas do zwycięstwa. Bonusy otrzymujemy też za kończenie rzędów i kolumn, a także żetony teorii, które możemy zdobywać w trakcie gry.
Zabawa kończy się, gdy każdy z graczy umieści dokładnie 12 kafelków w swoim brulionie. Zwycięża osoba, która zebrała najwięcej punktów po uwzględnieniu wszystkich premii.
Dlaczego pokochasz tę grę?
- To niezwykle prosta pod względem zasad, a jednocześnie maksymalnie angażująca gra w zbieranie zestawów. Jest przystępna dla nowych graczy, daje też wiele możliwości strategicznych.
- Gra nieustannie zmusza nas do decydowania, jaki ruch będzie najbardziej opłacalny. Kończenie rzędów i kolumn zapewnia nam dodatkowe punkty, z drugiej strony za każdym razem, gdy przykryjemy jakiś kafelek innym, otrzymujemy żeton teorii, a wraz z nim bonusowe punkty na koniec gry. To od nas zależy, jaką strategię wybierzemy tym razem.
- Mnogość dostępnych kombinacji kafelków zwierząt i postaci, a także dodatkowe cele, które ukierunkowują nasze działania sprawiają, że mamy do wypróbowania mnóstwo opcji, a poszczególne rozgrywki znacząco różnią się od siebie.
- W instrukcji znajdziesz ciekawostki zarówno o życiu samego Darwina, jak i o rozmaitych gatunkach zwierząt, a kafelki pozwalają poznać miejsca ich występowania.
Ważne informacje
- autor:
- Grégory Grard, Matthieu Verdier
- ilustrator:
- Maud Briand, David Sitbon
- wydawca:
- Rebel
zawartość pudełka:
- plansza
- 5 brulionów przyrodników
- 69 kafelków zwierząt i postaci
- 28 płytek teorii
- figurka okrętu Beagle
- żeton Darwina
- 41 różnych żetonów
- materiałowy woreczek
- notes punktacji
- instrukcja
Mechanika i tematyka
zwierzęta | edukacyjna | środowisko | morze | budowanie wzorów | zbieranie zestawów | kafelki |