Uczta dla Odyna (2023)
Wejdź do świata wikingów!
Nakład wyczerpany
data dodruku nieustalona
Kiedy przodkowie dzisiejszych Skandynawów wyprawiali się na podbój, nazywali te podróże „Viking”. Wikingowie nie byli jednak zwykłymi piratami – to także odkrywcy i osadnicy! W czasach, gdy żyli, ocieplenie klimatu sprzyjało wzrostowi populacji, więc żniwa zaczęły być niewystarczające. Musieli więc poszukiwać żyznych ziem, na których mogliby osiedlić się na dłużej.
W grze strategicznej Uczta dla Odyna będziecie mieli okazję spojrzeć na świat Wikingów z zupełnie nowej perspektywy. To prawdziwa saga w formie planszówki, w której wcielacie się w przywódców klanów, by rozwijać swoją kulturę, prowadzić wyprawy handlowe i plądrować dalekie krainy. W trakcie gry będziecie podbijać i eksplorować nowe terytoria, ale też brać udział w czynnościach życia codziennego. Zbierając różnego rodzaju przedmioty, wzmocnicie swoją pozycję społeczną i materialną.
Na czym to polega?
Podstawowa zasada gry jest bardzo prosta. W każdej rundzie będziecie umieszczać swoich wikingów na polach akcji i natychmiast wykonywać czynności z nimi związane. Każde pole akcji może być wykorzystane tylko raz w rundzie, więc dość szybko zaczniecie wchodzić sobie wzajemnie w drogę. Decyzje o tym, gdzie udać się najpierw, będą kluczowe dla osiąganych przez Was wyników.
Podczas zabawy każdy z graczy dysponuje własną planszą osady. Celem gry jest zakrycie jak największej liczby znajdujących się na nich pól przy użyciu żetonów zdobytych w trakcie gry. Odpowiednie zapełnianie planszy zapewni nam dodatkowe bonusy i uchroni nas przed utratą punktów na koniec gry.
W każdej turze mamy do wyboru mnóstwo akcji, a każda z nich będzie w jakimś stopniu efektywna – choć oczywiście najlepiej jest podążać za solidną strategią. Większość działań zapewni nam też cenne punkty: otrzymamy je za zdobyte łodzie, odwiedzone wyspy, wzniesione budynki, a także zgromadzony inwentarz i dobra. Zwycięży osoba, która zgromadzi ich najwięcej!
Dlaczego pokochasz tę grę?
- To rozbudowana, wielowymiarowa gra strategiczna, w której każda podjęta decyzja ma przełożenie na możliwości i tempo naszego rozwoju. Do wyboru mamy mnóstwo kuszących, opłacalnych opcji, z których staramy się wybrać te najlepsze.
- Przy tak dużej liczbie elementów strategicznych, rzuty kośćmi związane z pojedynczymi akcjami dodają przyjemną szczyptę niepewności i sprawiają, że rozgrywki są jeszcze bardziej niepowtarzalne.
- Tę strategiczną planszówkę zaprojektował Uwe Rosenberg, twórca m.in. Agricoli, Atiwy czy kultowych Fasolek. W Uczcie dla Odyna perfekcyjnie łączy swoją pasję do rozbudowanych strategii z mechanizmem efektywnego zakrywania pól znanym z gry Patchwork.
- Ta edycja gry zawiera planszę do rozgrywki dwuosobowej oraz dwa minidodatki: Wyspy i Żniwa.
Ważne informacje
- autor:
- Uwe Rosenberg
- ilustrator:
- Dennis Lohausen
- wydawca:
- Rebel
- informacje dot. bezpieczeństwa:
- Posiada logo CE. Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Zawiera małe elementy - ryzyko zadławienia.
dodatkowe pliki do pobrania:
zawartość pudełka:
- 2 pudełka na żetony żywności i przedmiotów
- 1 kostka ośmiościenna
- 1 kostka dwunastościenna
- 1 plansza główna
- 4 plansze osady
- 1 mała plansza organizacyjna
- 4 dwustronne plansze wysp
- 1 owalna plansza organizacyjna
- 15 żetonów specjalnych
- 12 znaczników jagody / jajka
- 9 znaczników bursztyn / guldgubber
- 10 znaczników zasobów
- 1 żeton specjalny
- 4 znaczniki żniw
- 4 znaczniki żniw z symbolem nieurodzaju
- 2 żetony z polami akcji
- 1 plansza z opisem faz
- 11 plansz budynków
- 8 żetonów wzgórz
- 32 łodzie
- 125 srebrnych monet
- 32 znaczniki drewna
- 24 znaczniki kamienia
- 40 znaczników rudy
- 48 wikingów
- 1 łoś
- 1 biała kostka
- 190 kart pomocników
- 47 czerwonych kart broni
- 346 żetonów dóbr
- 7 żetonów kary Ting
- 12 woreczków strunowych
- 1 dodatek do instrukcji
- 1 almanach
- 1 instrukcja
- Minidodatek Wyspy
- Minidodatek Żniwa
Mechanika i tematyka
kostki | ekonomiczna | rolnictwo | przemysł i wytwarzanie | średniowiecze | budowanie wzorów | puzzle | kafelki | przydzielanie robotników |