Via Nebula (2016)
Gra ekonomiczna typu "worker placement" Martina Wallace'a
Oto po wielu wiekach dolina Nebuli wyłoniła się z mrocznych odmętów historii. Osnute gęstą mgłą łąki i lasy, dawno temu zamieszkane przez nieprzyjazne istoty, czekają dziś na dzielnych odkrywców, którzy bez strachu przemierzą zapomniane ścieżki, zbiorą bogactwa ziemi i wzniosą nowe budynki na ruinach zdewastowanych miast. Czy zostaniesz bohaterem doliny i pomożesz odzyskać jej świetność i spokój?
Na początku gry w „Via Nebula” na planszy znajduje się siatka złożona z heksów – w tym kilku pól eksploatacji z dostępnymi surowcami (drewno, kamienie, zboże i żywność), placów budowy rozsianych po całej planszy i mnóstwa mgły. Gracze mogą co turę wykonać dwie akcje z następujących:
- Umieszczenie na planszy rzemieślnika
-
Umieszczenie na planszy placu budowy
-
Eksploracja pola mgły
-
Eksploracja pola skamieniałego lasu (ten wybór zużywa obie akcje)
-
Transport surowca na jeden ze swoich placów budowy
-
Wzniesienie budynku
Aby wznieść budynek, musisz wypełnić warunki z jednej z Twoich kart kontraktu. Na początku gry masz do dyspozycji dwa własne kontrakty. Można wykorzystać też jeden z 4 kontraktów neutralnych, które działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” – i to by było na tyle, jeśli chodzi o współpracę! Dodatkowo większość kontraktów ma specjalne efekty, które zostają aktywowane, gdy spełni się wszystkie warunki z karty.
Gra dobiega końca, gdy jeden z graczy wzniesie piąty budynek. Przeciwnicy mają wtedy do wykorzystania dwie ostatnie akcje, a następnie wszyscy podliczają punkty na podstawie oczyszczonych heksów, zbudowanych pól eksploatacji i wartości punktowej zakończonych kontraktów, ponadto gracz, który zbudował piąty budynek, otrzymuje bonus. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa!
Ważne informacje
- autor:
- Martin Wallace
- ilustrator:
- Vincent Joubert
- wydawca:
- Rebel
zawartość pudełka:
- plansza główna (dwustronna)
- 4 plansze gildii
- 42 karty
- 24 place budowy
- 60 płytek łaki
- 20 żetonów eksploracji
- 5 specjalnych żetonów eksploracji
- 20 budynków
- 12 rzemieślników
- 90 surowców
- instrukcja
Mechanika i tematyka
ekonomiczna | weź i dostarcz | budowanie tras | budowanie obszarów | transport |