Mensa Select - wyróżnienie inne niż wszystkie
Stowarzyszenie Mensa (pełna nazwa: Mensa International) to międzynarodowa organizacja założona w 1946 roku i zrzeszająca osoby o ilorazie inteligencji mieszczącym się w górnych 2% populacji. Do Mensy należy ponad 134 tysiące osób w ponad 100 krajach (z tego odrębne oddziały znajdują się w 50 krajach). Nazwa Mensa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego "stół" i taki stół przedstawia logo organizacji. Wielu z nas o nim słyszało, jednak mało osób wie, że Mensa ściśle współpracuje ze środowiskiem planszówkowym. Od 1990 roku grom karcianym, planszowym i towarzyskim przyznawane są nagrody i wyróżnienia Mensa Select, stanowiące bardzo ważną i cenioną rekomendację.
Jak przyznawana jest nagroda?
Ciekawy jest sam proces przyznawania nagrody. Członkowie Mensy oraz zaproszeni goście (razem około 300 osób) wcielają się w sędziów i biorą udział w 45-godzinnym maratonie grania, podczas którego prowadzą rozgrywki przeplatane jedynie małymi, niezbędnymi przerwami. Przez ten czas gra się we wszystkie zgłoszone tytuły, a każdy z nich podlega ocenie na różnych płaszczyznach:
- estetyka wykonania, aspekt wizualny,
- czytelność, przejrzystość instrukcji,
- oryginalność pomysłu i elementów, atrakcyjność,
- wartość intelektualna, czyli to, co możemy rozwijać, dzięki grze.
Co ważne, przedstawiciele wydawców biorących udział w konkursie otrzymują informację zwrotną w postaci kart oceny danej gry oraz ewentualnych uwag.
Wyróżnienie Mensa Select co roku trafia do 5 gier, które uzyskały najlepsze oceny sędziów. W ciągu ponad 20 lat przyznawania, nagrodę otrzymało ponad 141 tytułów, w tym takie hity jak Magic the Gathering (1994), Fluxx (1999) czy Dominion (2009). Wyróżniającymi się tytułami w 2017 roku były na pewno gry Imago, oparta na świecie wykreowanym przez J. K. Rowling gra Harry Potter Hogwarts Battle czy Clank. Nagroda przyznawana jest od 1990 roku i jej prestiż stale rośnie, a wyniki rok rocznie wyczekiwane są przez graczy na całym świecie.
Aby poznać pełną listę nagrodzonych gier wystarczy zajrzeć na stronę internetową American Mensa.
W lewym górnym rogu znajduje się zrzut z profilu Facebookowego American Mensa tuż przed rozpoczęciem planszówkowego maratonu. Pod nim znajdują się gry wyróżnione w 2017 roku: Imagine (Imago), Arount The World in 90 days, Harry Potter: Hogwarts Battle, Clank! oraz Amalgam. Źródło: profil American Mensa na Facebooku.
Gry wydawnictwa Rebel z nagrodą Mensa Select
Wśród gier wydawnictwa Rebel znajdziecie również pozycje nagrodzone tytułem Mensa Select.
Abalone został doceniony już w pierwszej edycji konkursu, w roku 1990. Mimo upływu lat wciąż jest bardzo popularną grą, czemu trudno się dziwić - perfekcyjnie łączy w sobie prostotę zasad z wyzwaniem intelektualnym. Dodatkowo poziom gry zależy od doświadczenia uczestników, więc możliwy jest ciągły wzrost trudności rozgrywki. Podobnie ma się sprawa z tytułami należącymi do projektu GIPF. Nagrody otrzymały aż trzy z nich: ZÈRTZ (2000), DVONN (2002) oraz YINSH (2004). Każda ma inne zasady, elementy i sposób gry, ale wszystkie gwarantują rozrywkę na naprawdę świetnym poziomie.
Warto pamiętać, że Mensa Select nie jest nagrodą wyłącznie dla gier typowo logicznych. Wśród laureatów znajdziemy również lżejsze tytuły, jak chociażby kooperacyjna Zakazana Wyspa (2010) i jej młodsza siostra Zakazana Pustynia (2013) które skradły serca fanów na całym świecie. Dzięki prostym zasadom świetnie nadaje się do wprowadzenia młodszych uczestników w gry oparte na współpracy, natomiast przygodowy klimat połączony z presją czasu sprawia, że wywołuje ona dużo emocji i chętnie się do niej wraca.
Docenione zostały także luźniejsze tytuły imprezowe. W 2000 roku nagrodę otrzymał Time’s Up!, w którym oprócz sposobów przekazywania haseł liczy się również zapamiętywanie charakterystycznych skojarzeń. Gra uczy nieszablonowego myślenia i zmusza nas do przyjęcia perspektywy innych graczy. Z kolei bardzo oryginalna forma Imago zaskarbiła sobie uwagę głosujących w roku 2017. Dzięki konieczności wykorzystania wielu prostych grafik do przekazania swoich myśli, nie tylko pracujemy na skojarzeniach, ale też rozwijamy wyobraźnię.