Zapowiedzi wydawnicze na 2025 rok
2025 już chwilę jest z nami. Przyzwyczailiście się do zapisywania nowej daty, czy nadal zdarza się Wam wklepać gdzieś „2024”? U nas być może nie ma spektakularnych sukcesów na tym polu, ale przynajmniej udało nam się zebrać dla Was zapowiedzi na nadchodzące miesiące! Będą dynamiczne imprezówki, rozbudowane strategie, powroty do znanych i lubianych serii, a także zupełnie nowe wyzwania! Słowem: dla każdego coś ciekawego. Zapraszamy zatem na podsumowanie.
Szybkie rozgrywki i epickie imprezy
W ramach rozgrzewki zacznijmy może od lekkich tytułów, które równie dobrze sprawdzą się do rodzinnych rozgrywek, jak i na imprezy dorosłych. W 2025 będziemy kontynuowali naszą przygodę z niemieckim wydawcą Amigo Spiele, a na pierwszy ogień pójdzie jedna z wariacji na temat kultowego 6. bierze!, czyli Byczy Baron. W tej wersji zasady dokładania kart do rzędów i zbierania ich są nieco zmodyfikowane, a do gry dołącza tytułowy arystokrata, który może wyciągnąć nas z tarapatów lub przeciwnie, zapewnić nam solidną porcję punktów karnych.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie szykowali też dla Was jakiejś nowości ze stajni twórców Eksplodujących Kotków. Tym razem padło na pełną wyzwań, przezabawną grę imprezową Ale wtopa! Jeśli Waszym zdaniem jednym z głównych składowych przyjaźni jest niezachwiana wiara w drugą osobę, ta zabawa będzie dla Was idealna. Składa się bowiem z całkiem prostych zadań, które pozostali gracze będą starali się nam utrudnić – oczywiście głęboko wierząc, że nam się powiedzie. Co więcej, ten, kto utrudni wyzwanie najbardziej, będzie musiał nam pomóc! Jeśli wspólnie podołamy wyzwaniu, oboje zdobędziemy punkty. Jeśli nie, otrzymają je wszyscy pozostali.
Pudła pełne strategii
2025 będzie ciekawym rokiem także dla miłośników rozbudowanych strategii. W najbliższych miesiącach na rynku pojawi się kilka tytułów, które będą nie lada wyzwaniem zarówno pod względem zasad, jak i możliwości, jakie oferują. Na pierwszy ogień pójdą Narodziny kosmosu, w których wcielamy się w kreatorów, projektujących własne galaktyki. To ciekawe zadanie, które wymaga od nas sprytu i mądrego planowania kolejnych ruchów, a przy tym niemal pozbawione negatywnej interakcji. Jedyny kontakt z innymi graczami odbywa się w miejscu, gdzie pozyskujemy zasoby oraz w walce o cele ogólne, które zapewnią nam cenne punkty.
Po drugiej stronie spektrum interakcji stoją Walczące prowincje, czyli taktyczna planszówka, w której rywalizujemy o kontrolę nad 11 zamkami. O możliwościach rozmieszczenia wojsk zadecydują kości, ale to karty taktyki i nasze decyzje mogą przechylić szalę zwycięstwa. Gdy bitwy wybuchają jedna po drugiej, trawiąc kraj ogniem wojny, kluczem do dominacji będzie połączenie sprytu z odrobiną szczęścia.
2025 to także rok powrotu Uwe Rosenberga – w Rebelu oczywiście, bo nasza kolejna zapowiedź zagraniczną premierę miała w zeszłym roku. Czarny las, bo o nim mowa, to rozbudowana planszówka oparta na zarządzaniu zasobami i przydzielaniu pracowników, w której rozwijamy swoje huty szkła poprzez wybór odpowiednich budynków i korzystanie z pomocy wykwalifikowanych rzemieślników. Sercem gry są charakterystyczne koła zasobów służące do ich produkcji i przechowywania. Gwarantują one ciekawe wyzwanie strategiczne, które w każdej partii będziemy odkrywać na nowo.
W tym roku do sprzedaży trafi też długo wyczekiwana edycja deluxe kultowego Brass: Birmingham. W powiększonym pudełku znajdzie się dodatkowy zestaw metalowych żetonów monet wraz ze specjalnym pojemnikiem do ich przechowywania.
Niezapomniane misje i przygody
Wspomniane wcześniej tytuły opuściły już nasze wydawnicze tryby i pojawią się na rynku w najbliższych miesiącach. Nie oznacza to jednak, że nie pracujemy dzielnie nad kolejnymi grami, których premiera będzie miała miejsce bliżej końca roku! Uchylamy zatem delikatnie rąbka tajemnicy i prezentujemy dwie bardziej odległe zapowiedzi.
Pierwszą z nich jest Floe, czyli przepięknie ilustrowana planszówka, w której wcielamy się w bohaterskich odkrywców, śmiało eksplorujących nowe tereny. Niech Was nie zwiedzie urocza okładka – podobnie jak chociażby w przypadku Everdell, gra stanowi rozbudowane, strategiczne wyzwanie. Znajdziecie tu znane mechaniki takie jak zarządzanie zasobami czy eksplorację połączone z przygodowym klimatem. Kolejne rozgrywki będą ciekawe i angażujące, pozwalają bowiem na rozwój naszych postaci, a także odkrywanie nowych zasad, rozwiązań i obszarów
W II połowie roku szykujemy też kolejną gratkę dla fanów Wiedźmina! W końcu możemy oficjalnie potwierdzić, że wydamy polską wersję Gwent: The Legendary Card Game, czyli nowej odsłony kultowej karcianki. W tej strategicznej grze każdy z uczestników dysponuje własną talią należącą do jednej z frakcji: Królestw Północy, Scoia'tael, Potworów, Skellige lub Nilfgaardu. Naszym zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie jej unikalnych zdolności i przemyślane zagrywanie poszczególnych jednostek, by przechytrzyć przeciwnika.
Wyczekiwane dodatki
No dobrze, przegląd nadchodzycych planszówkowych nowości mamy już za sobą, ale co z tytułami, które już są na polskim rynku, a w międzyczasie zdążyły doczekać się dodatków za granicą? W tym roku będziemy oczywiście kontynuowali znane i lubiane serie, dostarczając Wam nowe elementy, mechanizmy i urozmaicenia!
W marcu uruchomimy przedsprzedaż na zapowiedzianą w zeszłym roku, wciągającą karciankę Dolina żywiołów, która łączy sprytne zarządzanie zasobami w postaci magicznych kamieni z umiejętnym wykorzystywaniem dostępnych efektów. Tymczasem dajemy znać, że w 2025 nakładem naszego wydawnictwa ukaże się także dodatek Artefakty wprowadzający zestaw całkowicie nowych stworzeń oraz magiczne przedmioty o potężnej mocy. Swojej kontynuacji doczeka się także strategiczne Tiletum – rozszerzenie W poszukiwaniu srebra wprowadzi do gry tytułowy kruszec, a wraz z nim nowe akcje związane z przeszukiwaniem podziemi. Z kolei fanów Piratów z Maracaibo z pewnością ucieszy informacja o planowanym wydaniu dodatku Kapitanowie, który pozwoli nam wcielić się w 1 z 12 hersztów o unikalnych zdolnościach.
W I połowie roku do sprzedaż trafią też wyczekiwane nowe edycje dodatków do gry Splendor. Mini rozszerzenia, które wcześniej występowały razem jako Miasta, tym razem zostały rozdzielone na dwa osobne pudełka: Słońce nigdy nie zachodzi obejmuje Twierdze oraz Orient, a Jedwabny szlak Miasta i Placówki handlowe. Oprócz nowej szaty graficznej wprowadzono korekty zasad, dzięki którym rozgrywki są bardziej płynne, a poszczególne moduły można ze sobą łączyć. Obie wersje dodatków można jednak z powodzeniem używać zarówno ze starą, jak i nową grą podstawową.
W 2025 nie mogło też zabraknąć dodatków do Nucleum – rozbudowanej strategicznej planszówki, w której walczymy o tytuł najlepszego przemysłowca epoki nowej energii. W nadchodzących miesiącach szykujemy dla Was aż 4 rozszerzenia! W pierwszej kolejności do sprzedaży trafi Rada postępu oraz Australia wprowadzająca szereg nowych mechanizmów, które zmuszą nas do jeszcze bardziej uważnego planowania kolejnych ruchów, a także mini dodatek Patroni, dzięki któremu zyskamy dostęp do potężnych, acz jednorazowych zdolności. Nieco później na rynek trafi kolejne duże rozszerzenie, czyli Instytut Badań nad Energią wprowadzający 8 nowych eksperymentów o różnym poziomie trudności, nowe specjalne płytki i nowe rodzaje budynków oraz kolejne karty patronów.
Oczywiście to nie wszystkie tytuły, które zaplanowaliśmy dla Was na ten rok! Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej zakładki z zapowiedziami oraz Facebooka, gdzie na bieżąco informujemy o nadchodzących przedsprzedażach i datach premier.