Zmiana polityki wydawniczej firmy Rebel
W związku ze zmianą wewnętrznej polityki wydawnictwa Rebel zmieniony zostaje sposób, w jaki autorzy mogą zgłaszać swoje propozycje gier i przesyłać prototypy.
Do tej pory wszyscy chętni, którzy chcieli podzielić się swoim pomysłem na grę, wysyłali maile z pomysłami bezpośrednio do wydawnictwa bądź na maila ekipy Rebelatorium. Forma ta straciła na efektywności i ustępuje od 1 marca 2018 roku nowej formule, która stawia na pierwszym miejscu bezpośredni kontakt.
Chcę wydać grę - co mam zrobić?
-
Zapoznaj się z serią artykułów o tworzeniu gier planszowych opublikowaną w serwisie GamesFanatic.pl. Jest to doskonały wstęp do świadomego projektowania. Dzięki nim zmarnujesz mniej czasu na wymyślaniu koła na nowo, a jednocześnie zainspirujesz się nowymi pomysłami.
-
Odwiedź Laboratorium Gier - warsztaty koncentrujące się na nauce projektowania gier „bez prądu". To najszybszy sposób na zdobycie wiedzy niezbędnej do sprawnego projektowania gier. Zobacz poprzednie edycje: I edycja, II edycja, III edycja, IV edycja.
-
Przetestuj swój projekt dokładnie wśród bliższych i dalszych znajomych, a jeżeli to możliwe także wśród osób niezwiązanych z Tobą, które nie będą szczędzić Ci krytycznych uwag. Wstępnie przetestowana gra powinna mieć za sobą przynajmniej kilkadziesiąt partii.
-
Stwórz przejrzysty, działający prototyp i umów się z nami na spotkanie testerskie!
Jak mogę zaaranżować spotkanie testerskie?
Ekipę Rebela odpowiedzialną za rozwój nowych produktów spotkać będzie można na największych krajowych imprezach związanych z grami planszowymi. To właśnie na takich spotkaniach będzie okazja aby zaprezentować swój prototyp, porozmawiać o ewentualnych kierunkach rozwoju gry, a przede wszystkim poznać się nawzajem.
Najpierw sprawdź, kiedy i gdzie takie spotkania będą się odbywać. Specjalnie wybraliśmy imprezy wielodniowe, aby pierwszego dnia można było zapisać się na spotkanie, które odbędzie się następnego dnia. W praktyce oznacza to, że jeżeli impreza trwać będzie od soboty do niedzieli, to zapisy będą odbywały się w sobotę, a same spotkania - w niedzielę. Wystarczy podejść do naszego stoiska i wpisać się na listę. Dla każdego przewidujemy około 20-30 minut.
Jeśli już wcześniej miałeś od nas kontakt, to spokojnie możesz z niego skorzystać w celu umówienia się na takie spotkanie.
Gdzie mogę Was znaleźć?
Reprezentacje Rebelatorium będzie można znaleźć na każdym Laboratorium Gier, a także na poniższych imprezach (lista z dnia 29.05.2018 r.).
-
Festiwal GRAMY w Gdyni (14 - 15 kwietnia 2018 r.) - spotkania w niedzielę.
-
Gratislavia we Wrocławiu (21 - 22 kwietnia 2018 r.) - spotkania w niedzielę.
-
Pyrkon w Poznaniu (18 - 20 maja 2018 r.) - spotkania w sobotę.
-
Polcon w Toruniu (12 - 15 lipca 2018 r.) - spotkania w sobotę.
-
Copernicon w Toruniu (~wrzesień 2018 r.) - spotkania w niedzielę.
-
Falkon w Lublinie (~październik 2018 r.) - spotkania w niedzielę.
-
Targi Gra i Zabawa w Gdańsku (24 - 25 listopada 2018 r.) - spotkania w niedzielę.
Jak przygotować się do spotkania?
Przygotowując się na spotkanie z nami opracuj krótką, maksymalnie 10-minutową prezentację gry (wraz z grywalnym prototypem) w której wyjaśnisz:
-
O czym jest gra.
-
Do jakiego odbiorcy jest kierowana.
-
Jakie są jej mocne strony.
-
Specyfikację (liczba graczy, czas gry, liczba komponentów).
-
Ile razy była testowana i z kim.
Potem rozegramy wstępną partię, która mamy nadzieję, że przekona nas do Twojego pomysłu. :-)
Co dalej po takim spotkaniu?
-
Jeśli gra przejdzie pierwszą weryfikację podczas spotkania, to poprosimy Cię o wysłanie instrukcji (polecamy również taką w wersji wideo) wraz z grywalnym prototypem. Pamiętaj, że “you’re not in the box” – Twoja instrukcja powinna wyjaśniać wszystkie detale rozgrywki. Jeśli będziemy mieć wątpliwości, skontaktujemy się z Tobą. Prototyp powinien być przygotowany schludnie i być dobrze opisany. Całość nie musi być piękna (chociaż oczywiście estetycznie wykonany prototyp podnosi walory rozgrywki), ważne by była funkcjonalna.
-
Jeżeli Twój prototyp nam się spodoba i pozytywnie ocenimy jego potencjał rynkowy, jest duża szansa, że wejdziemy z Tobą we współpracę, chcąc osiągnąć wspólny cel, jakim jest wydanie jak najlepszej gry. Taki produkt musi jeszcze tylko przejść pełne testy (które będziemy koordynowali z Tobą), otrzymać odpowiednie ilustracje, wycenę produkcji, określony nakład (co leży całkowicie po naszej stronie) i wreszcie możemy podpisać umowę z Tobą.
-
Pamiętaj jednak, że zwykle Twoja praca na tym się nie kończy – nadal możesz uczestniczyć w promocji gry, prezentacjach, pokazach, a także udzielać wywiadów i odpowiadać na pytania graczy. Wreszcie, będziesz pracować nad dodatkami i liczyć wpływy. Oczywiście, będziemy wspierać Cię w tej „niedoli” :-)
Wszystkim autorom życzymy powodzenia!