Powrót do szkoły z planszówkami – jak gry uczą, bawią i umilają czas
Biegasz właśnie między jednym sklepem a drugim i w pośpiechu sprawdzasz na liście, czy Twoje dziecko ma już skompletowaną całą wyprawkę? Z radością patrzysz na nieco młodszych od siebie ciesząc się, że przed Tobą jeszcze miesiąc wakacji? A może z nostalgią wspominasz dawne lata i wszystkie emocje, które towarzyszyły Twoim powrotom do szkoły?
Niezależnie od tego, do której grupy należysz, polecamy Twojej uwadze nasze planszówkowe propozycje! Znajdziesz wśród nich niewielkie gry karciane, które możesz zabrać wszędzie i wykorzystać podczas przerw (czy to w szkole, czy w pracy), bardziej rozbudowane planszówki, które świetnie sprawdzą się po lekcjach i nadadzą się do zabawy zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi, a także wartościowe edukacyjne wyzwania, dzięki którym poszerzysz (albo sprawdzisz!) swoją wiedzę z różnych dziedzin. To co, zaczynamy?
Spakuj do plecaka i graj na przerwie – małe, proste i szybkie gry na co dzień
Wydawać by się mogło, że krótkie przerwy między lekcjami nie pozwalają na żadne ciekawe zajęcia. Nic bardziej mylnego! Nawet kilka minut można wykorzystać na dobrą zabawę. Co więcej, szybkie gry zwykle mają poręczne pudełka, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się nawet w przepełnionym szkolnym plecaku.
Weźmy na przykład Dobble – ta popularna gra karciana nie tylko jest zapakowana w niewielką, a przy tym solidną puszkę, ale też świetnie nada się do zabawy w każdym towarzystwie. Jej reguły są niezwykle proste: podczas rozgrywek szukamy na kartach par identycznych symboli. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, więc zabawa jest zwariowana i wyjątkowo wciągająca. Z kolei miłośnikom główkowania z pewnością spodoba się Sea Stax – łamigłówka, w której staramy się zmieścić na wyznaczonym polu morskie stworzenia o różnych kształtach i rozmiarach. Pierwsze zadania są proste, ale w pudełku znajdziesz aż 48 wyzwań o rosnącym poziomie trudności! A jeśli masz nieco więcej czasu (na przykład na długiej przerwie), możesz zaprosić ekipę do rozgrywek w Klinka – prostą karciankę pełną interakcji i dobrze skalkulowanego ryzyka. Oczywiście o ile nie boisz się, czy Wasza przyjaźń to przetrwa, bo podrzucanie sobie nawzajem niechcianych kart, na którym opiera się ta gra, z pewnością wywoła mnóstwo emocji.
A jeśli wciąż Ci mało prostych, szybkich, a jednocześnie kompaktowych gier planszowych, możesz zajrzeć do tego artykułu, w którym prezentujemy kilkanaście innych przykładów!
Na świetlicy lub po szkole – gry do zabaw z rodziną i przyjaciółmi
Kiedy w środku dnia niespodziewanie wypadnie któraś z lekcji albo trzeba czekać na dodatkowe zajęcia, czas może się dłużyć. Na szczęście znamy dobry sposób na wypełnienie takiej przerwy. Bardziej rozbudowane gry świetnie sprawdzą się też do zabawy po lekcjach – czy to z rodzicami, rodzeństwem i resztą rodziny, czy też z przyjaciółmi, przy dowolnej okazji.
Dobre towarzystwo to połowa sukcesu, gdy szykujemy się na wyprawę, zwłaszcza jeśli planujemy opuścić Ziemię i udać się w niezbadane rejony kosmosu! W grze MLEM: Agencja kosmiczna wcielamy się w kapitanów i będziemy dowodzić drużynami dzielnych, kocich astronautów. Naszym celem jest dotrzeć jak najdalej, unikając kotastrof. Do zwycięstwa przyda się zwierzęcy instynkt, który podpowie, kiedy najlepiej opuścić pojazd, oraz gotowość do podejmowania ryzyka. Jeśli jednak z jakichś względów wolisz trzymać się bliżej Ziemi (i ziemi, w bardziej dosłownym sensie), spróbuj swoich sił w Fasolki! To ciekawa gra negocjacyjna – każdy z uczestników będzie uprawiał własne poletko, by wyhodować jak najbardziej dochodowe rośliny. Sęk w tym, że aby to się udało, musimy stale handlować z pozostałymi osobami, by zdobyć pasujące nam kolory roślin. Ciekawą propozycją jest też Jednym słowem – gra skojarzeniowa, w której współpracujemy, żeby naprowadzić gracza na wylosowane hasło. Zadanie byłoby proste, gdyby nie fakt, że nasze podpowiedzi muszą być trafne, unikalne i… złożone tylko z jednego słowa! Nie lada wyzwaniem będzie próba odgadnięcia, jakie hasła wybiorą pozostali gracze.
W sam raz na lekcję (albo zamiast niej) – gry edukacyjne
Lekcja 1. Temat: Nauka z planszówkami. Tak, tak, dobrze widzisz, gry planszowe to nie tylko doskonała rozrywka, ale też potężne narzędzie edukacyjne! Wspólna zabawa rozwija bowiem wiele umiejętności, a przy tym dostarcza radości i pozytywnych doświadczeń.
Edukacyjny charakter planszówek możemy potraktować płynnie, wskazując na społeczne korzyści płynące z zabawy. Gry zachęcają nas do komunikacji i zdrowej rywalizacji, promują też przestrzeganie zasad i uczą zarówno wygrywania, jak i radzenia sobie z porażką. Oprócz tego doskonale stymulują wyobraźnię. Zwłaszcza narracyjne tytuły, takie jak Dixit, rozwijają kreatywność, tak cenioną w dzisiejszych czasach. Wymyślając i odgadując skojarzenia do bogato ilustrowanych kart nie tylko ćwiczymy umysł, ale też staramy się przewidzieć tok myślenia przeciwników i wczuć się w ich sytuację, dzięki czemu stajemy się bardziej empatyczni i jeszcze lepiej poznajemy naszych bliskich.
„Nauka poprzez zabawę” może też mieć całkiem dosłowne znaczenie, wiele gier w nienachalny sposób wprowadza bowiem wiedzę z różnych dziedzin, dzięki czemu rozwój staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Świetnym przykładem będzie tutaj Timeline Twist, w którym staramy się umieszczać karty z wydarzeniami historycznymi w odpowiednich miejscach coraz bardziej rozbudowującej się osi czasu. Wyzwanie możemy podjąć wspólnie z przyjaciółmi, dzieląc się wiedzą z innymi lub rywalizując z nimi, by sprawdzić, kto najlepiej zna się na historii. Tajniki tej dziedziny poznamy też podczas rozgrywek w Trekking przez historię – fascynujące strategiczne wyzwanie, które zaprasza nas w wyjątkową podróż po najważniejszych wydarzeniach w dziejach. Klimatyczne ilustracje i opisy wydarzeń historycznych przedstawiają różnorodne i zdumiewające dzieje naszego świata.
Na rynku nie brakuje też edukacyjnych narzędzi takich jak popularne BrainBoxy, stworzone, by uprzyjemnić szkolne powtórki. Niezależnie od wersji gry zasady są identyczne: na każdej z kart znajduje się specjalny obrazek, któremu przyglądamy się przez określony czas. Następnie odwracamy kartę i odpowiadamy na pytania, które sprawdzają, ile szczegółów udało nam się zapamiętać. Seria jest przebogata i obejmuje materiał z wielu różnych przedmiotów: matematyki, przyrody, geografii… Są też dostępne specjalne wersje dla młodszych dzieci, świetnie przygotowujące do rozpoczęcia nauki w szkole.
PS Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz aktywnie wykorzystywać gry podczas swoich lekcji, koniecznie odwiedź stronę naszego programu Zgrana Szkoła! Znajdziesz tam m.in. gotowe scenariusze lekcyjne do pobrania i wydrukowania.